نمونه سوالات پیام نور

مراحل جذب و بکارگیری نیروهای کمک پرستار در بیمارستان ها آغاز شده و یا در حال انجام است/ مجوز جذب ۳۰۰۰ نفر کمک پرستار یکساله صادر شده است

ناظر دوره کمک پرستاری یکساله:
مراحل جذب و بکارگیری نیروهای کمک پرستار در بیمارستان ها آغاز شده و در حال انجام است/ مجوز جذب ۳۰۰۰ نفر کمک پرستار یکساله صادر شده است.

ناظر دوره کمک پرستاری یکساله گفت: مراحل جذب و بکارگیری نیروهای کمک پرستار در بیمارستان ها در قالب نیروهای خرید خدمت شروع شده و تاکنون مجوز جذب سه هزار کمک پرستار برای دانشگاه های علوم پزشکی صادر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمک پرستاری یکساله، سعید لک افزود: امروز-چهارشنبه ۱۲ مهر- با حضور نمایندگان کمک پرستاری استان های همدان و کرمانشاه جلسه ای با حضور سادات سید باقر مداح، مشاور معاون پرستاری، احمد نجاتیان، مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری و بنده در محل معاونت پرستاری برگزار شد.

وی گفت: در این جلسه مطرح شد که در چارت های بیمارستان ها ردیف کمک پرستاری لحاظ شده و از طریق دفتر تحول اداری وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است و تاکنون برای حدود ۲۵ دانشگاه علوم پزشکی حدود سه هزار مجوز جذب کمک پرستار به صورت خرید خدمت صادر شده است و بقیه دانشگاه ها نیز به ترتیب مجوز جذب این نیروها را دریافت می کنند.

لک افزود: برای جذب و بکارگیری نیروهای کمک پرستار بر اساس تفاهم و صورت جلسه بین معاون درمان، معاون توسعه منابع و معاون پرستاری وزارت بهداشت که در تاریخ پنجم مرداد سال ۹۵ منقعد شده است، عمل می شود. بر اساس این تفاهمنامه، قرار بر این است که نیروهای کمک پرستار از طریق موسسه کارآفرینان آوا سلامت در بیمارستان ها بکارگیری شوند و این موسسه که وابسته به هیات امنای ارزی وزارات بهداشت است همه شرایط استاندارد حقوقی این نیروها را رعایت می کند.

وی گفت: سوال نمایندگان کمک پرستاری استان های همدان و کرمانشاه این بود که چرا با وجود تربیت نیروهای کمک پرستاری و ابلاغ بکارگیری آنها،دانشگاه های علوم پزشکی این نیروها را جذب نمی کنند که در پاسخ توضیحات لازم به آنان ارائه شد.

وی افزود: در این جلسه به نمایندگان کمک پرستاری این دو استان اعلام شد که وظیفه معاونت پرستاری هماهنگی برای تربیت و آموزش این نیروها بوده است که به خوبی انجام شده و همان تعداد حدود ۱۰ هزار نفری که اعلام شده بود به خوبی آموزش های لازم را دریافت کرده و اکنون این دوره ها در اکثر شهرها متوقف شده و روند بکارگیری نیروهای کمک پرستار در بیمارستان ها آغاز شده است.

ناظر دوره کمک پرستاری گفت: جذب و بکارگیری نیروهای کمک پرستار یکساله به تدریج در دانشگاه های علوم پزشکی با اخذ مجوزهای لازم انجام می شود و در دستور کار دانشگاه های علوم پزشکی است.

لک افزود: تاکنون چندین دانشگاه های علوم پزشکی ازجمله کردستان، زاهدان، خراسان شمالی، همدان، اهواز، دزفول، آبادان و تعدادی دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی بکارگیری نیروهای کمک پرستار را شروع کرده اند و این اقدام به تدریج در دانشگاه های علوم پزشکی دیگر انجام می شود.

وی گفت: نکته مهم درباره فعالیت نیروهای کمک پرستار این است که این نیروها، رده جدیدی در کادر بیمارستانی هستند که شرح وظایف مشخصی دارند که با شرح وظایف پرستاران متفاوت است. از طرفی این نیروها به هیچ وجه نظافتچی یا خدمه نیستند و اگر در جایی چنین کارهایی از این نیروها خواسته شود، تخلف است و درصورتگزارش، طبق مقررات برخورد می شود.

ناظر دوره کمک پرستاری یکساله افزود: روند بکارگیری نیروهای کمک پرستار به این شکل است که هر دانشگاه علوم پزشکی تعداد کمک پرستار مورد نیاز خود را به معاونت توسعه وزارت بهداشت اعلام می کند و معاونت توسعه وزارت بهداشت مجوز جذب این نیروها را با توجه به شرایط دانشگاه مربوطه صادر می کند.

وی گفت: مکاتبات لازم با دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده تا روند جذب و بکارگیری نیروهای کمک پرستار تسریع شود و موسسه کارآفرینان آوا سلامت نیز اعلام کرده که به محض اخذ مجوز هر دانشگاه این آمادگی را دارد که به سرعت نیروهای مورد نیاز را تامین و آنان را بکارگیری کند.

لک ادامه داد: با فعالیت نیروهای کمک پرستار در بیمارستان قطعا بسیاری از کارهای بر زمین مانده و مراقبت های اولیه بیماران که اکنون بسیاری از آن را خود همراهان بیمار انجام می دهند، به نحو شایسته ای انجام می شود و حتما رضایتمندی مردم و بیماران از خدمات بیمارستانی بیشتر می شود و از طرفی باعث می شود که پرستاران مراقبتهای عمومی و تخصصی پرستاری را با فراق بال بیشتری انجام دهند.

وی گفت: بر اساس استاندارد تعریف شده حداقل به ازای هر چهار نفر گروه پرستار و یا حداکثر ۳ نفر پرستار به یک کمک پرستار نیاز داریم و با توجه به تعداد پرستاران شاغل در بیمارستان های کشور برای رسیدن به وضع مطلوب حداقل به ۲۵ هزار کمک پرستار آموزش دیده یکساله نیاز داریم.


پایان خبر

مطلب پیشنهادی

کسب مقام اول مسابقات کشتی کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی غرب کشور توسط کمک پرستار کرمانشاهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمک پرستاری یکساله ، در پایان این مسابقات تیم لرستان به عنوان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس