نمونه سوالات پیام نور

انسولین های جدید

اغلب انسولین های جدید از یک دستگاه به منظور تزریق آسانتر انسولین استفاده می کنند بنام قلم یا Pen البته انواع موجود در شیشه یا ویال این انسولین ها در سالهای گذشته نیز وجود داشته که فعلا در بازار دارویی ایران وجود ندارد .
پس یادمان باشد : قلم انسولین وسیله تزریق انسولین است و دلیلی برای برتری مطلق انسولین موجود در آن نیست.

به اشتباه به این انسولین ها ، انسولین های قلمی گفته می شود که می خواهیم این عمومیت نام راباذکرتفاوت انسولین هاحذف کنیم:

انسولین لانتوس یاگلارژین :

بعنوان انسولین پایه نامیده می شودوطول اثری حدود ۲۴ ساعت داردودراغلب اوقات تزریق فقط یکباردرروزاین انسولین جهت حفظ نیازهای پایه بدن به انسولین کفایت می کند.

در دیابت نوع دوگاهی اوقات بدلیل کاهش یااختلال عملکردانسولین تولیدی بدن، فقط یک تزریق لانتوس بهمراه قرص های خوراکی مثل متفورمین می تواندمنجربه کنترل دیابت شود.

دراغلب اوقات خصوصا مواردیکه شخص سالها قرص های خوراکی دیابت رااستفاده کرده وحتی تعدادزیادآنها منجربه کنترل قندخون نشده است. انسولین پایه نیازبدن رابه انسولین برطرف نمی کند.

باافزایش قندخون بعدغذا،نیازبه تزریق انسولین بصورت جداگانه خواهیم داشت که معمولا این انسولین باید انسولین سریع الاثر نوورپید (Novorapid) یاانسولین قلمی سرمه ای/نارنجی باشد.

انسولین قلمی:Novorapid

انسولین سریع الاثراست وظرف کمتراز۱۵دقیقه اثرمی کنداین انسولین بدلیل سرعت عملکردش حتی بلافاصله بعدغذاهم می شودتزریق شودکه البته بهتراست قبل غذاتزریق شودولی مواقع فراموشی تزریق بعدغذاهم اثربخشی قابل قبول دارد برخلاف رگولار که کندتر از نوورپید است و استفاده از آن بعد غذا کارایی مناسبی ندارد.

انسولین قلمی نورومیکس(Novomix یا سرمه ای):

این انسولین ترکیب دوانسولین آسپارت(مثل نوورپید) وآسپارت پروتامینه است وباتوجه به ترکیب۷۰/۳۰آنها که ترکیب معقولانه ای جهت حفظ قندخون بعدغذا می باشد.ترکیب دوانسولین آنالوگ فعلا بعنوان تنهاانسولین مخلوط آنالوگ ایران مورداستفاده بیماران قراردارد.
دراستفاده ازاین انسولین حتمابایدمنظم بود و استفاده دقیق و سروقت انسولین ومیان وعده ها کاملا رعایت شود.
چون سریعاباغذااثرمی کندوچندساعت بعدکه اثرآسپارت مثل NPHشروع می شود،نیازبه مصرف میان وعده الزامی است.
باتوجه به تغذیه اغلب انسانها که صبح وظهرقسمت اعظم غذای مصرفی رابه بدن می رسانند. معمولا مقدراتزریق انسولین صبح بیشترازشب است ولی گاهی اوقات باتوجه به الگوی تغذیه شخص فردبیمارلازم است این نسبت تغییرکند و گاها حتی سه تزریق نورومیکس بامقادیرمتفاوت کنترل قند خون بیمارراممکن سازد.

جمع بندی نهائی:

انسولین های موجود در ویالهای شیشه ای NوRهنوز اثربخش هستند ودرسایرنقاط دنیا هم استفاده می شوند وبسته به شرایط خاص بدنی مثل حاملگی ویاشرایط اقتصادی می توانند هنوز هم انتخاب بسیار خوبی باشند.

شرایط نگهداری انسولین

انسولین هورمونی است که به طور طبیعی از سلول های پانکراس ترشح می شود. این هورمون به صورت تزریقی در افراد مبتلایان به دیابت تجویز می گردد.
بیماران مبتلا به دیابت نوع یک که بدن شان به میزان کافی انسولین ترشح نمی کند بایستی این هورمون را به صورت تزریقی جایگزین هورمون مترشحه از پانکراس نمایند.
مبتلایان به دیابت نوع دو که با داروی خوراکی و نیز تغییر شیوه ی زندگی، قند خون شان کنترل نمی شود نیز باید از انسولین تزریقی استفاده نمایند.
عوامل متعددی می توانند بر اثر بخشی انسولین تاثیر بگذارند. بنابراین نگهداری و حفظ انسولین از اهمیت بالایی برخوردار است و رعایت نکات زیر می تواند حایز اهمیت باشد:
– همیشه انسولین را مطابق با دستورالعمل های شرکت تولید کننده مورد استفاده قرار دهید.
– همیشه یک ویال انسولین اضافی را در یخچال نگهداری کنید تا در زمان های ضروری بتوان از آن استفاده کرد.
– هیچ زمانی از انسولین شفافی (انسولین رگولار) که کدر شده باشد یا تکه های کوچک و کلوخه و یا رسوب در ویال دیده شده و با تکان دادن ملایم حل نشود، استفاده نکنید.
– برای جلوگیری از آسیب های محیطی و ضربه بهتر است انسولین در یک جای ایمن نگهداری شود.
– انسولین نباید در معرض درجه حرارت های بالا، تماس مستقیم با نور آفتاب و یا یخ زدن قرار گیرد زیرا اثر بخشی خود را از دست می دهد.
– اگر انسولین در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد، گاه تغییر رنگ قهوه ای نشان میدهد که در این موارد نباید از آن استفاده کنند.
– از قرار دادن انسولین در برابر حرارت زیاد مانند پشت شیشه عقب اتومبیل یا کنار پنجره آفتاب گیر خودداری شود.
– انسولین در اثر یخ زدن صدمه می بیند، به همین علت نباید انسولین در قسمت جایخی یخچال قرار داده شود.
– در صورت فاسد شدن انسولین، نوع شفاف آن (کریستال) کدر می شود و نوع شیری رنگ (ان پی اچ) نیز یکنواختی خود را از دست می دهد و به صورت دانه دانه به دیواره شیشه می‏چسبد.
– اگر شما به مناطق گرم سفر می کنید به خاطر داشته باشید که انسولین در آب و هوای گرم سریع تر جذب می شود بنابراین کنترل منظم آن از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به مناطق سرد سفر می کنید بدانید که در اثر سرما فعالیت انسولین کاهش پیدا می کند.
– تا زمانی که قند خون را کنترل نکرده و اطلاعات لازم را در مورد تطبیق با انسولین مصرفی ندارید، مقدار انسولین خود را افزایش ندهید، زیرا که قند مقداری بالاتر از حد طبیعی برای چند روز از بروز موارد خطرناک هیپوگلیسمی بهتر است.
– طی مسافرت بهتر است انسولین را در کیف دستی خود حمل کنند نه در چمدانی که به قسمت بار می سپارد. این نکته به ویژه در مسافرت با هواپیما اهمیت دارد؛ زیرا که در ارتفاع بالا ممکن است انسولین در قسمت بار هواپیما یخ بزند.
– ویال های انسولین و کارتریج های قلم باز نشده باید در یخچال و دمای ۲ تا ۸ درجه نگهداری شوند.
– نیازی نیست که ویال ها و قلم های انسولین پس از باز شدن، در یخچال نگهداری شوند، بلکه دمای اتاق دمای مناسبی برای نگهداری آن هاست.
– همیشه قبل از استفاده تاریخ مصرف انسولین را بررسی کنید.
– تاریخ شروع استفاده از انسولین را در دفترچه ای یادداشت کنید زیرا تا ۲۸ تا ۳۰ روز می توانید از آن ها استفاده کنید (ویال و قلم).
– سازمان غذا و داروی امریکا معتقد است که انسولینی که در دماهای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری می شود را می توان در موقعیت های اضطراری استفاده کرد. انسولین در دماهای بالا قدرت خود را از دست می دهد اما به نظر نمی رسد که خطرناک باشد.

مطلب پیشنهادی

اندیکاسیون های شستن دست

✳️ پس از خارج کردن دستکش ها از دست. ✳️ در شروع شیفت کاری. ✳️ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس