نمونه سوالات پیام نور

رییس هیات مدیره نظام پرستاری بندرعباس:قهرمان سازی و پدر معنوی ساختن برای پرستاران نان و آب نمی‌شود

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری بندرعباس گفت: قهرمان سازی و پدر معنوی شدن در پرستاری نه برای جامعه پرستاری نان و آب می‌شود و نه جایگاه این حرفه را ارتقا می‌دهد و این متاسفانه مسیری است که جریان حاکم بر سازمان به دنبال طی کردن آن است تا فردی را عنوان پدر معنوی پرستاری معرفی نمایند.

حمیدرضا عزیزی عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان در خصوص وضعیت پرستاری کشور ضمن اعلام چشم انداز روشن و آینده امیدوار کننده حرفه پرستاری از فضای بی اخلاقی حاکم بر بخش صنفی پرستاری انتقاد کرد و آن را کاهنده روند رو به رشد ارتقا این حرفه دانست.

وی در زمینه عملکرد سازمان نظام پرستاری گفت: بنده در حوزه مدیریتی خود در بندرعباس و توابع پاسخگو هستم و هرگونه نقد و پیشنهادی را با جان دل می پذیرم ولیکن در زمینه سازمان نظام پرستاری بنده هم منتظر انتشار عملکرد مسئولین سازمان در دوره چهارم در زمینه های مختلفم.

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره نقد کارنامه چهار ساله معاونت پرستاری گفت؛ معاونت نوپای پرستاری نقطه ضعف هایی داشت و در عین حال عملکردهایی مثبت فراوانی هم داشت. انتشار عملکرد به صورت کلاسه بندی توسط معاونت کار را راحت می کند.

وی تصریح کرد: این نهال نوپا و دستاورد بزرگ پرستاری در اواخر دولت نهم، در این مدت خوب رشد کرد و ثمراتی هم داشت. اما جا داشت در بحث بسط و توسعه معاونت در دانشگاه ها با اذعان به سیستم بورکراتیک پیچیده وزارتی اقدام و نتیجه ای حاصل می شد. در بعد اقناع افکار عمومی و روشنگری بسیاری از طرح ها بیشتر تلاش می شد.

این عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: به بیان دیگر با بدنه پرستاری باید بیشتر ارتباط گرفته می شد شاید یکی از علل آن برخی مدیران پرستاری دانشگاه ها بودند که هم وزن فعالیت های معاونت نبودند، در مسائل رفاهی و معیشتی جای کارکردن بیشتر بود هر چند فرصت چهارساله فرصت کوتاهی بود اما در عین حال اگر منصفانه و بدور از حب و بغض به دستاوردها نگاه کنیم در سیستم وزارتی که به سختی معاونتی به نام پرستاری را پذیرفته اقدامی صورت گرفته الحق و الانصاف قابل تحسین است و بنده معاونت را معاونت عملگرا می دانم و علت آن را بیان می کنم.

وی افزود: جامعه پرستاری با وجود این که در طرح تحول سلامت و بسته های مربوطه کم تر دیده شد، اما با وجود این معاونت نوپا بسیاری از برنامه های عقب مانده حوزه پرستاری و اقدامات اساسی و زیربنایی را عملیاتی و یا حداقل تدوین شده دید. تدوین اساسی شرح وظایف گروه های مختلف پرستاری از دکترا تا کمک پرستاری، بازنگری محتواهای درسی دوره دکتری پرستاری و ایجاد ۱۵ گرایش برای این دوره در جهت تحقق DNP (دکترای پرستاری بالینی)، آیین نامه جذب هیات علمی بالینی، افزایش دو برابری ظرفیت دانشکده های پرستاری، تعیین سطح بندی مراقبت های پرستاری به حرفه ای و غیر حرفه ای و در این راستا دادن مجوز تربیت بیش از ده هزار کمک پرستار، تعریف ۱۰ شاخص ملی پرستاری، صدور پروانه صلاحیت حرفه ای، ابلاغ پرستاری جامعه نگر (هوم کر، هاسپیس) و غیره از این دست است.

عزیزی گفت: پس وجود دولت سلامت محور و معاونت پرستاری عملگرا یک فرصت نادر و مغتنم برای جامعه پرستاری است که ما باید قدر آن را می دانستیم و اکنون هم بدانیم و از این فرصت تاریخی با وحدت، همدلی و ایجاد فضای تعامل با حفظ اصول و مبانی خود و پرهیز از رفتارهای اختلاف انگیز حداکثر بهره خود را ببریم و می توان به اجرای قوانین و برنامه های بر زمین مانده پرستاری به شرط پایدار بودن شرایط مذکور امیدوار بود.

رییس هیات مدیره نظام پرستاری بندرعباس در پاسخ به نقد جو حاکم بر پرستاری بیان کرد متاسفانه علی رغم میل باطنی مجبور به بیان مطالبی هستم که شاید خوشایند بسیاری از دوستان نباشد هر چند که طبق روال جاری قطعا بعد از انتشار این حرف ها افراد خاصی که فضای رسانه ای و تریبون رسمی سازمان را در دست دارند بنده را مورد آماج هجمه های خود قرار می دهند اما گفتن حقیقت و روشن کردن بسیاری از مسائل بهتر از آن است که مورد تمجید و تعریف صوری و زودگذر قرار گیرم.

وی تصریح کرد: البته از جهتی برای ثبت در تاریخ بد نیست این مسائل مطرح گردد، آیندگان ما را هم در ظرف زمانی کنونی مورد نقد قرار خواهند داد و هم هدر رفتن فرصت ها و ظرفیت ها را بیان می کنند. عده ای که دایم بر طبل “منتخب و معتمدین پرستاری بودن” می کوبند کمی تحمل خود را بالا ببرند و این حرف ها را از زبان یکی دیگر از منتخبین پرستاری بشنوند که بیش از یک دهه از عنفوان جوانی خود را صرف فعالیت حرفه کرده است.

عزیزی افزود: جو نامناسبی که به مدد هنر فضاسازی و استفاده رسانه ای ایجاد کرده اند متاسفانه به جای آرامش، تنش را حاکم کرده است. احترام به پیشکسوتان، گرامی داشت دستاوردها، رعایت حریم افراد و… به حاشیه رفته است و اختلافات بیشتر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که علت اختلافات موجود در پرستاری و مشخصا در نظام پرستاری چیست و چرا راهکاری اتخاذ نمی شود اظهار داشت قبل از آن باید تصریح کنم بیان مطالب به معنای مخالفت ما با نهاد یا سازمان و جایگاه حقوقی آن نیست بلکه عملکرد بد افراد سبب چنین تحلیلی است. در پاسخ به سوال شاید دلایل متعددی وجود داشته باشد اما یکی از اصلی ترین آن ها این است که متاسفانه در این دوره فعالیت های نظام پرستاری افرادی با شعارهای زیبنده و دهن پر کن و قول عملی کردن آن ها در راس سازمان قرار گرفتند به عنوان مثال قول اجرای شش ماه قانون تعرفه گذاری پرستاری را دادند اما در واقع دیدند که بین شعار و عمل خیلی فاصله است، در این راستا بسیاری از هیات مدیره ها هم به آن ها اعتماد کردند. اما دیدند که منافع شخصی و تضادهای موجود از طرفی و دلیل تراشی برای ناکامی و دست نیافتن به توفیقات وعده داده شده از طرفی دیگر سبب ایجاد چنین فضایی در فعالیت های دوستان شده است. سو تفاهم اعلام شده در داستان اخیر و بازی با وقت و احساسات پرستاران و تجمعات دانشجویی نمونه تضادهای موجود است.

وی تصریح کرد: نمونه دیگر اینکه بعد از گذشت سه سال یکی از معاونین سازمان که نتوانسته است در حوزه خود بیلان کار مناسب ارائه دهد با فرافکنی دائما کمک پرستاری را که ارتباطی با حوزه کاری آن ندارد را دست آویز قرار می دهد و به بهانه اینکه نظارت بر به کارگیری آن نیست پس آن ها موجوداتی هستند که ما تعبیر می کردیم (که متاسفانه اصطلاح آن قابل بیان نیست) غافل از اینکه هم دستگاه های اجرای و هم پرستاران با تغییرات اعمال شده آن را پذیرفته اند و جهت اطلاع اینکه بیش از ۴۰ . ۵۰ هیات مدیره در حال تربیت فراگیران این دوره هستند. ان هم بسیاری از هیات های همسو با ان ها بودند.

عزیزی گفت: لذا این تفکر که گذر زمان ناکارآمدی آن را بیشتر نشان خواهد داد همه چیز خود در عدم موفقیت را بدلیل حضور فلان افراد در فلان پست ها گره می زنند. در دوره های گذشته سازمان وقتی با فلان وزارتخانه مشکل پیدا می کرد در ریاست جمهوری یا مجلس و یا در دیدار رهبری مشکلات را پیگیری و حل می کرد اما دریغ از تعامل سازنده.

رییس هیات مدیره نظام پرستاری بندرعباس افزود: قهرمان سازی و پدر معنوی شدن در پرستاری نه برای جامعه پرستاری نان و آب می شود و نه حرفه را ارتقا می دهد و این متاسفانه مشی ‌ایی است که جریان حاکم بر سازمان بدنبال آن است و در صدد هستند تا جناب شریف مقدم دبیرکل محترم خانه پرستار و قائم مقام سازمان را پدر معنوی پرستاری معرفی نمایند.

وی گفت: البته واضح است در این شرایط بحران سازی، حاشیه سازی و گل آلود کردن آب بهترین بستری است که می تواند ناکارآمدی را پوشش دهد و از طرفی با تهدید، تخریب، ارعاب و ایجاد جو خفقان اجاز نشر صحبت های منتقدان و مخالفان را نمی دهند. در حالی که این دوستان با خودی‌ها چنین تعاملی دارند بحث رایزنی، تفاهم و تعامل با نهادهای حاکمیتی و مراکز تصمیم ساز در نظام سلامت شاید توقع بی جایی باشد.

رییس کمیسیون فرهنگی رفاهی شورای عالی نظام پرستاری در پاسخ به شفاف سازی جو خفقان اعلام داشت صرفا چند نمونه را اعلام می کنم؛ در چند روز گذشته مشاهده کردیم با تنها نماینده پرستار در مجلس شورای اسلامی چه کردند. پرفسور عابدی اولین دکترای پرستاری در ایران بود و سه چهار دهه گذشته سرشار از خدمات ارزنده ایشان در حوزه پرستاریست چون حرفی را زدند که به مذاق آقایان خوش نیامد؛ از رییس کل و قائم مقام سازمان گرفته تا پیاده نظام آن ها با این چهره شاخص و سرمایه پرستاری چه کردند.

وی افزود: تضاد و تعارض شعار و عمل در اینجا هم پیداست از طرفی مدعی می شوند ما به کمک نماینده پرستاری در مجلس تعرفه گذاری را در برنامه ششم توسعه گنجاندیم و از طرفی چنین برخوردهایی. سایت سازمان ناجوانمردانه محل بمب باران معاون پرستاری وزیر شده است، برخی دوستان کمپین راه اندازی می کنند آن هم در شرایطی که ایام انتصاب معاونت های وزارتخانه شده است و جریان ها و لابی های خاص پزشک سالار مترصد فرصت حذف این معاونت هستند و دوستان در حال گل به خودی زدن هستند. جالب است دو هفته است که مصاحبه بنده در روابط عمومی سازمان خاک می خورد اما چون در آن اشاره ای به معاونت پرستاری شده است و با نوع فکر مدعیان آزادی فکر و اندیشه و عدالتخواهی زاویه دارد اجازه نشر نمی دهند.

عزیزی تصریح کرد: بدلیل مصاحبه در سال گذشته با یک سایت میزبانی جشنواره فرهنگی ورزشی را از ما گرفتند و ما را به هیات رسیدگی به تخلفات احضار کردند. بماند که ما بر اساس مصوبه شورای عالی دوره سوم و قبل از مصوبه ممنوعیت دوره چهارم کلاس های کمک پرستاری را برگزار کردیم چقدر ما را اذیت کردند و به هیات مذکور کشاندند. حرف حق زدیم به علت این که چند صباحی سهام فلان پروژه به رسم امانت و به جهت تسهیل در امورات اداری به نمایندگی از پرستاران استان و با رای خود پرستاران به اسم ما بود هر تهمتی را در جهت تخریب ما روا داشتند در حالی که قبل از آن همین سهام به اسم دوستان خودشان بود. در شرایطی که با مظلوم نمایی رد صلاحیت ها و برخوردهای تند وزارت را شعار می دهند و وزیر بهداشت و تیم شان را به الفاظ خاصی محکوم می کنند اما خود در مقام عمل در این زمینه مردود شدند. البته در این خصوص ناگفته های زیادی وجود دارد ان شاالله برای فرصت های بعد.

مطلب پیشنهادی

به ازای هر ۵ تخت بیمارستانی ۱ کمک پرستار باید استخدام شود که با کمبود ۲۴۰۰۰ نفر کمک پرستار نیز مواجه هستیم

عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس : ما به ازای هر تخت بیمارستانی باید ۲ و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس