نمونه سوالات پیام نور

تامین نیروی انسانی؛ نگهداشت، توسعه و پرورش آنها کار بسیار مهمی است/ نیروهای شرکتی در وزارت بهداشت نیروهای درجه ۲ نیستند

دکتر صدرالسادات در گردهمایی نمایندگان استانی موسسه کارآفرینان آوا سلامت گفت: نیروهای شاغل در بیمارستان های دولتی کار بسیار سخت و طاقت فرسایی دارند؛ بنابراین تامین این نیرو، نگهداشت، توسعه و پرورش آنها کار بسیار مهمی است.

به گزارش وبدا، دکتر سیدعلی صدرالسادات، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در سومین گردهمایی نماینده های استانی شرکت کارآفرینان آوا سلامت در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ضمن تشکر از دست اندرکاران و برگزارکنندگان این گردهمایی گفت: سال های سال است که در ایران موسسات مختلفی در حوزه تامین نیروی انسانی در بخش های مختلف فعالیت می کنند و این کار تازه ای نیست ولی قصدی که ما بنا داریم انجام بدهیم کار تازه ای است که به موجب آن موسسه ای که کار آن تامین نیروی انسانی است نه از زاویه یک پیمانکار بلکه از زاویه یک کارفرما به آن نگاه شود.

 

وی گفت: ما موسسه کارآفرینان آوا سلامت را جزئی از وزارت بهداشت می دانیم و آن را به چشم یک بخش خصوصی که بخواهد از کنار آن کار اقتصادی انجام بدهد و درآمدزایی داشته باشد نمی بینیم و در این زمینه نگاه ما نگاه مدیریت وزارت بهداشت است و از زاویه کارفرما و کسی که خودش مسئول تامین نیروی انسانی وزارت بهداشت در حوزه سلامت است این موسسه ایجاد شده است بنابراین باید با موسسات دیگری که در این حوزه کار می کنند تفاوت داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه ما مسئول تامین نیروی انسانی برای مراکز درمانی هستیم گفت: این مراکز همه روزه در معرض تقاضای خدمات بسیاری هستند، به همین منظور در حال جذب نیروهایی هستیم که در این موسسه مشغول بکار هستند و عمده فعالیت آنها در بیمارستان ها است.

 

وی در ادامه به سختی کار نیروهای شاغل در بیمارستان ها اشاره کرد و افزود: افرادی که در بیمارستان های دولتی به فعالیت مشغول هستند کار بسیار سخت و طاقت فرسایی دارند و فرسایش شغلی شدیدی را متحمل می شوند؛ بنابراین تامین این نیرو، نگهداشت، توسعه و پرورش آنها کار بسیار مهمی است. کار ما در این موسسه تنها به عنوان یک واسطه که قراردادی با دانشگاهی، بیمارستانی یا مرکز درمانی برای تامین نیروی انسانی منعقد می کند نیست و کار ما در این مرحله تمام نمی شود؛ چراکه این نیروها، نیروهای موسسه هستند و این موسسه است که باید مسئولیت داشته باشد و برای تمام مسائلی که این نیروها دارند برنامه ریزی کند البته دانشگاه ها و موسسات طرف قرارداد هم باید وظایف خود را به نحو احسن انجام بدهند و کمک کنند که این اتفاق بیافتد بنابراین وظیفه ما تامین، نگهداشت، توسعه و پرورش نیروها است.

 

دکتر صدرالسادات در ادامه تاکید کرد: باید شرایط رفاهی که برای کارکنان دانشگاه ها فراهم می شود برای نیروهای شرکتی هم مهیا شود و باید این طور نباشد که اگر یک فضای رفاهی برای نیروهای پیمانی و رسمی وجود دارد برای نیروهای شرکتی وجود نداشته باشد وگرنه این افراد نمی توانند در آن محیط کارایی و اثربخشی لازم را داشته باشند بنابراین ما به دنبال این نیستیم که صرفا یک شرکتی باشیم مانند شرکت های تامین نیروی انسانی.

 

لزوم مطالعه در وزارت بهداشت برای مشاغل فرسایشی

 

معاون توسعه وزارت بهداشت افزود: دانشگاه های ما باید به شکلی باشند که فاصله نیروهای آنها با نیروهای رسمی و پیمانی حتی المقدور کاهش پیدا کند که بخشی از آن به بحث حقوق و مزایا بر می گردد و بخشی هم امکانات رفاهی.

 

وی تاکید کرد: باید به این نیروها فراتر از یک قرارداد اولیه نگاه کنیم و برای آموزش، توسعه، نگهداشت و مسائل رفاهی آنها برنامه ریزی کنیم.

دکتر صدرالسادات گفت: باید در وزارت بهداشت برای کارهای زیان آور که فرسایش بالایی دارند مطالعه صورت بگیرد و برای آنها به شکلی برنامه ریزی شود که این فرسایش کاهش پیدا کند، همچنین در صورت نیاز باید یک واحد مشاوره در شرکت ایجاد شود و ببینیم که چه کارهایی می توانیم برای آنها انجام بدهیم.

براساس این گزارش در ادامه این نشست دکتر صدرالسادات با شنیدن پیشنهادات و انتقادات نمایندگان استانی شرکت کارآفرینان برای مرتفع ساختن مشکلات آنها دستورات و پیشنهادات لازم را صادر کرد

مطلب پیشنهادی

به ازای هر ۵ تخت بیمارستانی ۱ کمک پرستار باید استخدام شود که با کمبود ۲۴۰۰۰ نفر کمک پرستار نیز مواجه هستیم

عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس : ما به ازای هر تخت بیمارستانی باید ۲ و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس