نمونه سوالات پیام نور

ما مدیران پرستاری نیز با توجه به درک این واقعیت ها به شدت موافق تربیت و جذب این نیروهای یکساله هستیم

shirani-155x105

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزاری نشست های هم اندیشی در حوزه پرستاری را در ایجاد تعامل، همدلی و همراهی برای تحقق مطالبات پرستاری بسیار موثر خواند و گفت: جامعه پرستاری با حفظ روحیه مطالبه گری به هیچ عنوان با تخریب و تنش آفرینی به بهانه مطالبه گری موافق نیست.

فاطمه شیرانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی پرستار نیوز، با اشاره به نشست اخیر هم اندیشی شوراهای هماهنگی در سراسر کشور متشکل از مدیران پرستاری، روساى دانشکده ها، هیات مدیره ها و تعدادی اعضای شورای عالی نظام پرستارى گفت: این جلسات و دیدارها موجب ایجاد تعامل و هم افزایی بین سازمان نظام پرستاری و مدیران پرستاری و دانشکده های پرستاری می شود.

وی افزود: در نشست اخیر نیز به موضوعات مختلف و مهمی در حوزه پرستاری اشاره شد که بحث کم کردن فاصله بین آموزش و بیمارستان ها از جمله مباحث مطروحه در این جلسه بود تا بتوان به این واسطه پرستارانی با توانمندی و کارآیی بیشتر و با یادگیری مهارت های بالینی بالاتر فارغ التحصیل کرد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: همچنین در خصوص دانشکده های پرستاری بر رعایت شأن جامعه دانشجویان پرستاری در بیمارستان ها تأکید شد تا بیمارستان ها موظف شوند حداقل امکانات اعم از کلاس و رختکن و محل استراحت مناسب را برای دانشجویان فراهم کند.

وی اضافه کرد: در این نشست مدیران پرستاری نیز به ایراد نظرات خود پرداختند و در خصوص برنامه های عملیاتی که به آنها واگذار شده است تحت عنوان صلاحیت حرفه ای، شاخص های ملی و مراکز مراقبت پرستاری در منزل مباحثی را مطرح کردند.

وی افزود: موضوع دیگری که در این نشست مورد بحث قرار گرفت موضوع تربیت نیروی های یکساله با شرح وظایف مشخص برای انجام مراقبت های اولیه بیمار بود که البته فارغ از بحث هایی که در مورد اسم و عنوان این رده خدمتی وجود دارد بی شک جذب این نیروها مورد توافق همگان است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان تأکید کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از مراقبت های اولیه بیمار در بیمارستان ها توسط همراه بیمار صورت می گیرد در حالی که در اکثر کشورهای توسعه یافته نیز یک گروه غیر حرفه ای داریم که با شرح وظایفی مشخص عهده دار این اقدامات بهداشتی و اولیه بیمار هستند.

وی افزود: ما مدیران پرستاری نیز با توجه به درک این واقعیت ها از یک طرف به شدت موافق تربیت و جذب این نیروهای یکساله هستیم و از طرفی هم باید به شدت مراقب باشیم که این نیروها خارج از شرح وظایف تعریف شده، کار نکنند زیرا این ها پرستار نیستند و اجازه مداخله در کارهای حرفه ای را ندارند.

وی اضافه کرد: لذا این دیگر مدیریت مدیران پرستاری در سراسر کشور را می طلبد که در عین حال که به بیماران کمک می کنند و برای چندین جوان ایرانی اشتغال ایجاد می کنند، از طرفی هم مراقب تمامیت حرفه پرستاری باشند.

شیرانی ادامه داد: دکتر مداح نیز در این جلسه به عنوان مادر پرستاری انتظارات خود را عنوان داشتند مبنی بر اینکه پرستاران به عنوان فرزندان ایشان باید در سایه اتحاد و همدلی به سلامت جامعه بیاندیشند و بحث وحدت در حوزه پرستاری نیز برای ایشان یک دغدغه محسوب می شود و عمیقاً دوست دارند که فرزندانشان در سایه اتحاد و همدلی پیگیر مسائل باشند.

وی با تأکید بر اینکه جامعه پرستاری با مطالبه گری همراه با تخریب موافق نیست، گفت: جامعه پرستاری مطالبه گری را قبول دارد اما نه به هر شیوه و طریقی و پرستاران با ایجاد تنش و تخریب به شدت مخالف هستند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: پرستاری در جمع مدافعین حرم پرستار شهید دارد و هر ساله بارها و بارها می شنویم که پرستاری در حین مأموریت دچار سانحه می شود و جان خود را از دست می دهد و این پرستاران هستند که در زمان اپیدمی بیماری ها به عنوان خط مقدم نظام سلامت در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرند و در حقیقت پرستاران به مثابه تعبیری که در دفاع مقدس وجود داشت، حکم سنگرسازان بی سنگر را دارند لذا ما از زمان جنگ تا به الان برادری خودمان به نظام جمهوری اسلامی را ثابت کرده ایم.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: جامعه پرستاری همواره در کنار نظام جمهوری اسلامی بوده است و به هیچ عنوان دنبال این نیست که با تنش و تخریب بخواهد به حق وحقوق خودش برسد.

وی افزود: ما تمایل داریم که در سایه گفتمان و تعامل، مطالبات جامعه پرستاری را پیگیری کنیم و البته هر جایی هم که حقی از جامعه پرستاری ضایع شود به شیوه صحیح و قانونی پیگیری خواهیم کرد.

شیرانی افزود: بی شک برگزاری نشست ها و جلسات هم اندیشی در حوزه پرستاری نیز می تواند در تحقق و پیگیری اهداف و مطالبات قانونی و بحق جامعه پرستاری بسیار حائز اهمیت باشد و در این نشست ها، تشکل های صنفی از جمله سازمان نظام پرستاری به عنوان مجموعه ای مطالبه گر می تواند به صورت رو در رو مطالبه گری خود را انجام دهد و معاونت پرستاری و مدیران پرستاری و روسای دانشکده ها نیز در امور مختلف روشنگری کنند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در نشست اخیر نیز این اتفاق افتاد و نمایندگان سازمان نظام پرستاری که در جلسه حاضر بودند، توانستند بی واسطه به صورت مستقیم به بیان دغدغه ها و مسائل خود بدور از مسائل حاشیه ای و دنیای مجازی و امثالهم بپردازد.

عضو هیئت مدیره نظام پرستاری همدان اضافه کرد: نباید از نظر دور داشت که اغلب ما که در کسوت مدیر پرستاری و روسای دانشکده پرستاری فعالیت داریم، عضو سازمان نظام پرستاری نیز هستیم و در واقع در هر دور جبهه حضور داریم و اینگونه نیست که بدور از فضای مطالبه گری جامعه پرستاری و تشکل های صنفی باشیم.

وی افزود: این جلسات واقعا باعث تعامل و هماهنگی در حوزه پرستاری می شود و خیلی از حاشیه ها را از بین می برد و اتحاد و همدلی، فاکتورهایی است که جامعه پرستاری امروز برای دستیابی به مطالبات و خواسته های قانونی و بحق خود بیش از هر زمان به آن نیازمند است.

شیرانی برگزاری و شرکت در این نشست های هم اندیشی را یک تعامل برد – برد خواند و گفت: مطمئنا از برگزاری این جلسات و تعامل و همراهی بین نهادهای مختلف در حوزه پرستاری علاوه بر جامعه پرستاری، نظام سلامت و مردم به عنوان اولین اولویت نظام منتفع می شوند.

وی معاونت نوپای پرستاری را بارقه امید در دل پرستاران برشمرد و گفت: به هر حال تا چند سال پیش چنین جایگاهی در وزارت بهداشت تعریف نشده بود و تشکیل معاونت پرستاری یک جایگاه رسمی بسیار خوبی را برای پرستاران در وزارت بهداشت تعریف کرد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: معاونت پرستاری نیز با حضور در این جلسات هم اندیشی همواره خود را ملزم به ارائه گزارش عملکرد خود می داند و از این طریق مدیران پرستاری، روسای نظام پرستاری، روسای دانشکده های پرستاری متوجه می شوند که معاونت با چه شدتی پیگیر امور حوزه پرستاری است .

وی افزود: خوشبختانه حوزه معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیز همواره دغدغه مطالبات پرستاران را دارد و معاون پرستاری وزیر بهداشت نیز خود بر این باور است که رفع مطالبات پرستاری از وارد شدن آسیب به سلامت جامعه جلوگیری می کند.

شیرانی اظهار داشت: در همه جای دنیا نیز کمک به مطالبه گری پرستاری در حقیقت کمک به سلامت جامعه است و زمانی که پرستارما دغدغه معیشت نداشته باشد با فراغ خاطر بیشتر و انگیزه خدمت بالاتر به ارائه خدمت به بیماران می پردازد.

مطلب پیشنهادی

کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری (ویرایش ۱۳۹۶)

دانلود کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس