نمونه سوالات پیام نور

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی نظام پرستاری کشور: دوره کمک پرستاری نیاز روز جامعه و نظام سلامت می باشد.

azizi02

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی نظام پرستاری کشور: دوره کمک پرستاری نیاز روز جامعه و نظام سلامت می باشد.

حمید رضا عزیزی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی نظام پرستاری کشور در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی پرستار نیوز، به تحلیل شرایط فعلی کمک پرستاران یک ساله پرداخت و با اشاره به نافع و ضروری بودن آموزش این دوره که نیاز روز جامعه و نظام سلامت می باشد از برخی از موضع گیری ها جهت دار انتقاد کرد.

عزیزی گفت: برخی به بهانه صیانت از حرفه و متاسفانه با تزریق روحیه عدم خودباوری و ایجاد یاس و تشکیک، و با تبلیغات شدید مخرب و مصاحبه های مغرضانه تلاش می کنند اگر بتوانند نه تنها پرستاران عزیز بلکه دانشجویان، اساتید و حتی مردم را نسبت به این رده مهارتی نافع بدبین کنند.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری بندرعباس افزود: اگر ما از زاویه دید مردم به این قضیه نگاه کنیم و اگر هدف ما در ارائه مراقبت کیفی و خوب به مردم باشد و عیار تصمیم گیری و مو ضع گیری ما مددجو و مردم باشند آن گاه منطقی تر و در فضایی به دور از احساسات و با عقلانیت بیشتر تصمیم خواهیم گرفت و آن گاه نیاز به کمک پرستار و خدمات آن ها را نه تنها می پذیریم بلکه ضروری می دانیم.

عزیزی با اشاره به علم و هنر پرستاران ایرانی که مورد وثوق بسیاری از کشورهای دنیا می باشد گفت: اگر این فرهیخته گان لحظه ای در بخش های تخصصی مثل آی سی یو، سی سی یو، فوریت، سوختگی و … نباشند و اگر نباشد تشخیص های ظریف و عالمانه ای که بسیاری از اطبا را متحیر می کند؛ موتور متحرک آن سیستم را متوقف می کند. جالب است از طرف برخی ها چنین القاء می شود که کمک پرستاران یک ساله قرار است جایگزین پرستاران شوند؛ جدای از سطح سواد و تحصیلات آکادمیک پرستاران در مقاطع مختلف با یک نگاه کلی و آماری متوجه می شویم فوبیای جایگزینی ده هزار کمک پرستار به جای دویست هزار پرستار یعنی نسبت ۱ به ۲۰ به هیچ وجه شدنی نیست و جالب تر اینکه در شرایطی که در کشور سالانه حدود ۱۱ هزار دانشجوی پرستاری فارغ التحصیل می شود و کل کمک پرستاران یک ساله آموزش داده شده حدود ۱۶ هزار نفر هستند.

وی با اشاره به این که، یکی از دلایل منتقدین اصرار بر به کارگیری فراگیران ۳ ماهه دوره کمک بهیاری می باشد گفت: فراگیران دوره سه ماهه  که حدود ۱۰۰ ساعت تئوری و ۱۰۰ ساعت عملی را گذرانده اند، در کل و صرفا دو هفته تک شیفت و گاها یک هفته لانگ ( دوشیفت) در بیمارستان ها حضور داشته اند که تنها جهت آشنایی با یک بیمارستان جنرال کافی است و تاکید بر به کارگیری آن ها با این مدت محدود به هیچ وجه اصولی و منطقی به نظر نمی رسد. البته در این دوره یک ساله اولویت با کسانی بوده که دوره سه ماهه را گذرانده و طول مدت دوره گذرانده، کسر شده است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با انتقاد از فضای غیر اخلاقی حاکم در نقد این دوره افزود: در شرایطی که بازار تهمت و افترا گرم است؛ تخریب وجه مالی دوره که هزینه ثابت آن در سراسر کشور سه میلیون و ششصد هزار تومان می باشد را مغرضانه؛ مبلغ شش میلیون و پنج میلیون جلوه داده و متاسفانه با نام بردن از شخصیت ها و سرمایه های پرستاری کشور در فلان شرکت و طرح موضوعاتی مانند پشت پرده این آموزش ها و…. اخلاق حرفه ای را به قهقرا برده اند.

وی ادامه داد: پر واضح است که هیچ فردی بالاجبار در این دوره ها شرکت نکرده و شهریه ها را خود افراد با علم به آن تقبل کرده اند و در حالی که در مقایسه با شهریه های مدارس غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد، پردیس بین الملل، پیام نور و حتی علمی کاربردی مبلغ شاذ و منحصر به فردی نبوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی نظام پرستاری عدم واقع بینی را از آفت های تحلیلی و نقد این دوره دانست و با اشاره به اینکه گر چه بسیاری از شرح مهارت های فراگیران کمک پرستاری در کتب اصولی پایه پرستاری آمده است، وقتی جز عملکرد پرستاران محسوب می شود گفت: در واقع و در عمل شاهد هستیم که کمتر پرستار یا دانشجوی پرستاری راغب به انجام آن کارها می باشد و اقدامات اولیه و عمومی از اصل کار های بر زمین مانده بیماران می باشد.

وی افزود: اکنون بسیاری از این اقدامات اولیه توسط همراهان بیمار انجام می شود آن هم به روش نا صحیح، در حالی که طبق استانداردهای جهانی انجام این وظایف بر عهده کمک پرستاران می باشد و عملا وقتی مددجویی در بیمارستان بستری می شود بسیاری از بستگان او درگیر این امورات می شوند و در واقع یک خانواده و یک نیروی کار را در جامعه فلج می کند، علاوه بر اینکه حساسیت زیاد همراهان و عدم تبحر آن ها اختلال در سیستم مراقبتی ایجاد می کند.

عزیزی در ادامه گفت: تمایل به ارتقاء شرح وظایف از جمله تجویز دارو و اختیارات گسترده تر در سطوح مختلف نظام سلامت و از طرفی عدم تمایل به اقدامات اولیه شرایطی را ایجاد کرده است که بیش از پیش نیاز به تربیت کمک پرستار احساس می شود. و اورلب بودن بسیاری از شرح وظایف از جمله کنترل علائم حیاتی و CPR بین اکثر گروه ها باعث شده است که در علم مراقبت و کلا علوم پزشکی نتوانیم صد در صد قائل به تفکیک باشیم. به عنوان مثال اگر در بیمارستان و یا خارج از بیمارستان کسی ارست قلبی تنفسی داد آیا این وظیفه متخصص بیهوشی، متخصص قلب، پزشک عمومی، پرستار، هوشبری، کمک پرستار و یا حتی مردم عادی است یا نیست!؟ خواه نا خواه بسیاری از این وظایف اورلب است، لذا نگاه مغرضانه و لجوجانه در کمک پرستاری و تعمیم آن به کل حرفه به دور از انصاف است. ضمن اینکه با پیشرفت علوم پزشکی بسط و توسعه شرح وظایف گروه های مختلف ضروریت و اگر ما شاهد تبلور نرس پرکتیشنر هستیم و دوره های تخصصی را برای پرستاران تعریف می کنیم علی القاعده آموزش CPR پایه برای فراگیران کمک پرستار را باید بپذیریم.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری بندرعباس در ادامه به “نظارت” که اصل مغفول مانده در نظام سلامت است اشاره کرد و گفت: در فرایند آموزشی و اشتغال این گروه بحث نظارت بسیار مهم است؛ همان طور که در جای جای نظام سلامت عدم اعمال نظارت سبب خسران فراوان شده است.

وی گفت: وقتی در سطح جامعه شاهد آن هستیم که صنف آرایشگران در برخی از کارهای متخصصین پوست دخالت می کند و در برخی از مراکز شاهد هستیم برخی از گروه ها در کارهای جراحان دخالت می کنند؛ اگر عینک بدبینی را برداریم خواهیم دید که این عیب مربوط به اصل مغفول مانده نظارت است، نه یک ایراد ماهوی و در کل باید اذعان کنیم اگر برخی از اقدامات را گاها همکاری به کمک پرستار تحمیل می کند کما اینکه قبلا به کمک بهیاران سه ماهه تحمیل می شد؛ این دلیل قابل قبولی نیست که کل هویت یک گروه را زیر سوال ببریم و چنان شانتاژ کنیم که پرستاری را به تاراج بردند بلکه باید با اهرم نظارت نقایص را رفع کنیم.

عزیزی با اظهار تاسف گفت: در این جریان مسئولین سازمان نظام پرستاری به علت عدم ورود به این دوره و استفاده از توان نظارتی هیئت مدیره ها و حتی تخریب و تهییج فراگیران با مواضع یک طرفه؛ نه تنها کمکی جهت ارتقاء کیفی دوره انجام ندادند بلکه تلاش در جهت پاک کردن صورت مسئله کردند که در این امر هم موفق نبودند.

عزیزی افزود: بحث ایرادی که متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم بحث احیاء دوره بهیاری می باشد، آن هم از طرف کسانی که در مقطعی مخالف برگزاری دوره بهیاری بودند و اکنون مدافع آن شده اند. با نگاهی گذرا به چند دهه گذشته شاهد خواهیم بود که در سال های اولیه انقلاب اسلامی و با توجه به شرایط بحرانی کشور و جنگ تحمیلی و کمبود شدید نیروی درمانی و ظرفیت پائین دانشکده ها در آن مقطع بهیاران بسیاری آموزش دیدند حتی بهیاران یک ساله که زحمات فراوانی در جنگ تحمیلی کشیدند و برخی هم به درجه رفیع شهادت و جانبازی رسیدند. اما اکنون که به برکت جمهوری نظام مقدس جمهوری اسلامی پرستاران فراوانی در سراسر کشور آموزش های کلاسیک را گذرانده اند و حتی بیش از ده رشته تخصصی کارشناس ارشد و مقطع دکترا ایجاد شد که همگان شاهد خدمات ارزنده شان در سراسر کشور هستند؛ اما جای تاسف و تاثر دارد که چرا مجددا به دلیل لجاجت و غرض ورزی با دوره کمک پرستاری دوستان احیاء گر دوره بهیاری شده اند و عقب گرد چند ساله دارند. ضرورت ایجاد رده خدمتی پائین تر از کارشناس پرستاری در سیستم مراقبتی نظام سلامت با وجود دوره یک ساله کمک پرستاری تسهیل شده است. دوره ای که تجربه موفق جهانی را پشتیبان خود دارد و به گفته مسئولین استاندارد جهانی نسبت  ۴ به ۱ پرستار به کمک پرستار را دارد.

وی ادامه داد با کمال احترام به همکاران خدوم بهیاری در شرایط فعلی نیازی به احیاء دوره بهیاری نمی باشد و باید اندک مراکز بهیاری سطح کشور هم ساماندهی و ارتقاء داده شوند. متاسفانه به علت نقایص و ضعف های دیرین نظام سلامت در بالین و در انجام پروسیجرها عملا هیچ تفاوتی بین دکترای پرستاری، کارشناس ارشد، کارشناس، کاردان و بهیار وجود ندارد و لزوم ایجاد تک رده خدمتی قبل از پرستار می تواند سر آغاز ی باشد بر پایان این بی سامانی ها.

رییس هیئت مدیره نظام پرستاری بندر عباس در پایان با اشاره به اینکه اگر شرح وظایف بسط داده شود از طرفی همکاران محترم پرستار را تحریک کرده اند و اگر شرح وظایف قبض داده شود چند هزار فراگیر دوره دیده را تحریک کرده اند، و این سیاست و بلکه خیانتی نابخشودنی است که می طلبد با نگاه منصفانه و منطقی و کمک به حل مسئله خواستار حل آن شد و از مسئولین وزارت بهداشت خواست در جهت ابلاغ شرح وظایف تسریع و تصریح نمایند.

مطلب پیشنهادی

به ازای هر ۵ تخت بیمارستانی ۱ کمک پرستار باید استخدام شود که با کمبود ۲۴۰۰۰ نفر کمک پرستار نیز مواجه هستیم

عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس : ما به ازای هر تخت بیمارستانی باید ۲ و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس