نمونه سوالات پیام نور

بکارگیری کمک پرستاران

?اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش کمبود پرستار/چرایی بکارگیری کمک پرستاران

سه شنبه ١٣ مهر ١٣٩۵

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

✅میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد:

۱⃣ابلاغ چند بخشنامه در قالب افزایش دو برابری پذیرش دانشجو
۲⃣استخدام های دولتی و غیردولتی
۳⃣ به کارگیری دانشجویان
۴⃣ تمدید طرح
۵⃣ جایگزینی مرخصی زایمان
۶⃣بکارگیری کمک پرستاران یکساله

را از اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت وزارت بهداشت برای کاهش کمبود پرستار برشمرد.

⭕️وی در ادامه ، درخصوص چرایی به کارگیری کمک پرستاران برای جبران کمبود نیروی غیرحرفه‌ای بیمارستان‌ها گفت:
✳️ در بخش غیرحرفه‌ای از لحاظ وجود تعداد اسامی مختلف مانند بیماریار، بیمار بهدار،کمک بهیار، بهیار و… بازار وانفسایی وجود داشت که هم مشابه بین‌المللی نداشت و هم عملا بسیاری از نیازهای اساسی و مراقبتهای اولیه بیمار، روی زمین مانده بود.

✳️به این خاطر در کشور ما، مانند همه جای دنیا رده ای به نام کمک پرستاری که تنها یک رده غیر حرفه ای ، قبل از اولین سطح حرفه ای ( پرستار کارشناس ) باید وجود داشته باشد.

✳️بنابراین ،این نیروها بعد از یک سال آموزش، گواهینامه کمک‌پرستاری یک ساله دریافت می‌کنند، به همین منظور آموزش آنها از اوایل سال ۹۴ شروع شد و از یک ماه قبل به تدریج ،دوره آموزشی تعدادی از آنها به اتمام رسیده و تعداد زیادی هم به مرور دانش آموخته می شوند.

✳️ ۱۰ هزار نفر از ۱۵ هزار نفری که برای این دوره‌ها ثبت‌نام کرده و آموزش می بینند، بنا به نیاز بیمارستانها و با حفظ تناسب ۴/۱ به نیروهای حرفه ای جذب می‌شوند و به صورت خرید خدمت(قراردادی) به کار گرفته خواهند شد.

⭕️وی درخصوص نحوه فعالیت نیروهای کمک بهیار چهار ماهه که در گذشته آموزش دیده اند نیز گفت:
✳️ ما برای کسانی که دوره‌های چهار ماهه کمک بهیاری را در موسسات مجاز طی کرده‌اند، آیین‌نامه‌ای تکمیلی تدوین کردیم که اگر این نیروها در مواردی در سیستم های بیمارستانی نیز مشغول به فعالیت باشند، با هزینه خود سیستم ، دوره‌های تکمیلی را بگذرانند. به این ترتیب طی یک سال‌آینده ، هیچ نیروی غیرحرفه‌ای که کمتر از یک سال دوره دیده باشد، در بیمارستان‌ها نخواهیم داشت. کمک بهیاران چهار ماهه که تا آذرماه ۹۴ توسط نظام پرستاری یا سایر نهادهای دارای مجوز قانونی تربیت شده باشند ، می توانند در دوره های ۸ ماهه تکمیلی شرکت کنند و تبدیل به یکساله شوند.

مطلب پیشنهادی

کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری (ویرایش ۱۳۹۶)

دانلود کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس