نمونه سوالات پیام نور

۱۰ هزار کمک پرستار از مهرماه در بیمارستان‌ها جذب می‌شوند

معاون پرستاری وزیر بهداشت :

۱۰ هزار کمک پرستار از مهرماه در بیمارستان‌ها جذب می‌شوند

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آ‌موزش پزشکی گفت: بیش از ۱۰ هزار نیروی کمک پرستار در یکسال گذشته تربیت شده‌اند و از مهرماه امسال به تدریج پس از طی آزمون کتبی و مهارتی در بیمارستان‌ها جذب و بکارگیری می‌شوند.

img18181125

محمد میرزابیگی روز چهارشنبه افزود: کمک پرستاران نیروهای غیر حرفه و مهارتی هستند که ارائه حدود ۳۰ مورد مراقبت های اولیه به بیماران در مهارت ها آنان تعیین شده است و به هیچ وجه در امور حرفه‌ای و تخصصی پرستاری دخالت نمی‌کنند.
وی گفت: ارائه خدمات و مراقبت‌های اولیه به علت کمبود و خلاء این نیروها در بیمارستان‌ها در بسیاری از موارد به وسیله همراهان بیماران انجام می‌شد که مخاطراتی در پی داشت و در مواردی که این نوع خدمات به دوش پرستاران می‌افتاد نیز باعث می شد که پرستاران در ارائه خدمات حرفه‌ای و تخصصی به بیماران دچار مشکل شوند و با توجه به کمبود شدید پرستار این مسئله مشکلات زیادی را در پی داشت.
معاون پرستاری وزیر بهداشت افزود: با توجه به لزوم ایجاد رده های مهارتی و غیر حرفه‌ای در گروه پرستاری،پیشنهاد ایجاد رده جدید کمک پرستار یکساله در سال ۱۳۹۳ پس از تحقیقات و بررسی های کارشناسی دقیق به شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت ارائه شد و در بهمن همان سال به تصویب رسید.
میرزابیگی گفت: پیشنهادهای مختلفی درباره رده‌های غیر حرفه‌ای در گروه پرستاری مطرح بود و حتی پیشنهادهایی مطرح شد که دو یا سه رده قبل پرستاری حرفه‌ای تعریف شود اما سرانجام ایجاد یک دوره غیر حرفه‌ای و مهارتی با عنوان کمک پرستار به تصویب رسید.
وی افزود: ارائه خدمات غیر حرفه‌ای در گروه پرستاری و قبل از رده پرستاری حرفه ای در هیچ جای دنیا نیازمند تحصیلات دانشگاهی نیست و در ایران نیز این افراد نیازی به داشتن تحصیلات دانشگاهی ندارند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت اضافه کرد: با مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت، برنامه درسی یکساله تربیت کمک پرستار تدوین و مصوب شد و کار آموزش و تربیت این نیروها به تعدادی از نهادهای عمومی غیر دولتی واگذار شد.
وی گفت: قرار بر این بود که با تربیت این نیروها، حدود ۱۰ هزار کمک پرستار (عمدتا به صورت بومی) در بیمارستان‌های کشور جذب شوند، به همین علت حدود ۱٫۵ برابر این تعداد در کشور نیروی کمک پرستار تربیت شد و قرار است به تدریج از مهر امسال (مهر ۹۵) این افراد پس از گذراندن آزمون کتبی و مهارتی (که به روش آسکی برگزار می‌شود) در بیمارستان‌ها جذب و بکارگیری شوند.
میرزابیگی ادامه داد: در فرآیند جذب کمک پرستاران در بیمارستان‌ها علاوه بر آزمون کتبی و مهارت‌های عملی به مسائلی مانند اخلاق و توانمندی در برقراری ارتباط با بیمار نیز توجه می‌شود.
وی گفت: این نیروها در بیمارستان‌ها استخدام نمی‌شوند بلکه به صورت خرید خدمت از طرق مختلف از جمله موسسه کارآفرینان آوا سلامت در بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی بکارگیری می‌شوند.
معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: برای نیروهای کمک پرستار حدود ۳۰ مهارت تعریف شده است که شامل مراقبت ها و خدمات اولیه مورد نیاز بیماران است، خدماتی که در گذشته در ارائه آنها به بیماران مشکلات زیادی داشتیم و به علت فقدان ارائه این خدمات،بیماران آسیب می‌دیدند.
میرزابیگی گفت: با ورود نیروهای کمک پرستار قطعا رضایتمندی بیماران از خدمات بیمارستانی افزایش می‌یابد و با وجود کمبود شدید نیروی پرستار، پرستاران نیز فرصت بیشتری برای ارائه خدمات حرفه‌ای به بیماران خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی

کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری (ویرایش ۱۳۹۶)

دانلود کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس