نمونه سوالات پیام نور

رفتار و گفتار اکثریت شورای عالی در دوره چهارم باعث احیا و رسمیت بخشیدن به دوره های بهیاری یک ساله شده است.

عضو بهیار شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: معتقدم علیرغم شعارهای داده شده، رفتار و گفتار اکثریت شورای عالی در دوره چهارم باعث احیا و رسمیت بخشیدن به دوره های بهیاری یک ساله شده است.

حسین سرمدیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری پرستار نیوز گفت: بهیاران در سالیان گذشته منشا خدمات زیادی در نظام سلامت بوده اند و بسیاری از پیشکسوتان پرستاری امروز در مقطعی از زمان در این کسوت مقدس خدمت کرده اند.

عضو شورایعالی نظام پرستاری افزود: آموزش بهیاری از سالیان قدیم بصورت سه سال آموزش عمومی و تخصصی بعد از سیکل بود ولی در یک مقطع زمانی بنا به ضرورت های هنگام جنگ نیز دوره های یک ساله بهیاری بعد از سوم دبیرستان ایجاد شد، که یکی دو دوره بیشتر ادامه پیدا نکرد.

وی ادامه داد: در سالهای بعد با ارتقای دانش پرستاری و علوم پزشکی دوره های بهیاری به مناطقی خاص از این کشور و نهادهای نظامی محدود شد، به صورتی که با گسترش دانشکده های پرستاری سیستم پرستاری کشور به سمت کارشناسی سوق پیدا کرد.

نماینده بهیاران در سه دوره شورایعالی سازمان نظام پرستاری افزود: نگاه سازمان نظام پرستاری در دوره های گذشته همواره نگاه ارتقایی به جایگاه بهیاری بود و با پیگیری نمایندگان بهیار در شورایعالی و حمایت مادر محترم پرستاری سرکار خانم دکتر مداح سهمیه ۱۰ درصدی بهیاری در کنکور پرستاری ایجاد شد و بسیاری از همکاران بهیار در رشته پرستاری ادامه تحصیل دادند.

وی افزود: در این اثنا گاهی دوره هایی ایجاد می شد مانند مددیار پزشکی که دوره ای یک ساله و بعد از اخذ دیپلم بود که اکنون نیز به عنوان بهیار کار می کنند و تعدادی از ایشان همکاران عضو هیات مدیره های نظام پرستاری در بعضی شهرها هستند ولی سازمان با این روند موافق نبود.

سرمدیان ادامه داد: در دوره سوم سازمان نظام پرستاری با توجه به نگرانی هایی در مورد دوره های متفرقه، مصوب کرد که دوره های یکساله بهیاری از جمله مددیار پزشکی نمی توانند در نظام پرستاری عضو شوند و تنها فارغ التحصیلان دوره های چهار ساله ی تحت نظارت و تایید وزارت آموزش و پرورش به عنوان بهیار شناخته می شوند.

وی با اشاره به موضوع کمک پرستاری یکساله گفت: شورایعالی دوره سوم با همین دیدگاه که عرض کردم تصویب کرد که این گروه “کمک پرستار” شناخه شوند و به وزارت بهداشت هم اعلام کردو آنها هم تغییرات لازم را در عنوان و تغییر لباس را انجام دادند و قول دادند نگرانی های شورایعالی را در هنگام تصویب شرح وظایف لحاظ کنند.

عضو شورایعالی دوره چهارم نظام پرستاری اظهار داشت: متاسفانه در دوره جدید علیرغم شعارهای فراوان عده ای از افراد، روندی اتفاق افتاد که به نظر من منجر به احیای بهیار یکساله می شود.

وی به این موارد را اینگونه بر شمرد:

۱- هرچقدر ما تلاش کردیم که دوستان را متقاعد کنیم از مبارزه بدون دلیل با عنوان “کمک پرستار” دست بردارند و تلاش خود را بر تدوین شرح وظایف معطوف کنند، متاسفانه همواره با ایجاد ترس غیر واقعی از این دوره و تحریک عواطف دانشجویان و پرستاران با عنوان کمک پرستاری که یک عنوان بین المللی است مخالفت کردند تا آنجا که در حضور وزیر آن چنان از عنوان کمک پرستار بد تعریف شد که وزیر گفت عنوان آنها (بهیار) باشد بهتر است و دوستان ما اعتراض نکردند و عجیب تر که دوستان روابط عمومی سازمان با عجله این متن را روی سایت سازمان گذاشتند و آن خبر در تمام خبر گذاری ها منتشر شد و امروز این مطالبه که عنوان آنها باید بهیار باشد در بین ۱۰ هزار نفر فراگیر این دوره ایجاد شده است.

۲- در آخرین جلسه شورایعالی در هفته گذشته، پیشنهادی در مورد عضویت فارغ التحصیلان دوره های شش ماهه تا یکساله بهیاری یک نهاد در سازمان مطرح شد که متاسفانه دوستان عدالت خواه کاملا با آن موافق بودند و از آن دفاع کردند ومصوب شد. ولی با اعتراض من و تعدادی از همکاران بهیار و خانم دکتر مداح قرار شد مجددا بررسی شود. یعنی سازمان با عضویت بهیاران یکساله مخالف نیست و آن را بررسی می کند و این یعنی امکان تصویب این موضوع با توجه به عدم مخالفت رئیس کل و لیدر دوستان در شورایعالی با آن مطمئنم این مصوبه مجددا طرح و تائید خواهد شد.

سرمدیان با درخواست انتشار متن مذاکرات شورایعالی در مورد بررسی عضویت بهیاران یکساله در سازمان برای روشن شدن اذهان عمومی با رفتار دوگانه برخی افراد گفت: حال این سوال است دوستان چگونه این رفتار متناقض خود را توجیه میکنند؟ و مسلما این موضوع در تاریخ پرستاری ثبت و ضبط خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

به ازای هر ۵ تخت بیمارستانی ۱ کمک پرستار باید استخدام شود که با کمبود ۲۴۰۰۰ نفر کمک پرستار نیز مواجه هستیم

عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس : ما به ازای هر تخت بیمارستانی باید ۲ و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس