نمونه سوالات پیام نور

معاون پرستاری خبر داد: آغاز آموزش ۱۰ هزار کمک پرستار مهارتی

معاون پرستاری خبر داد:

آغاز آموزش ۱۰ هزار کمک پرستار مهارتی

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز آموزش یک ساله کمک پرستاران مهارتی خبر داد .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب‌دا)؛ محمد میرزابیگی گفت: این گروه دارای مدرک دیپلم می‌باشند و در یک دوره یک ساله غیردانشگاهی آموزش می گیرند.

وی در ادامه گفت: با توجه به این که درحال حاضر دوره بهیاری و کمک بهیاری نداریم و بهیاران و کمک بهیاران که در گذشته وجود داشته اند، اکنون بازنشسته شده و از تیم بهداشتی درمانی رفته اند، تصمیم گرفتیم دوره آموزش یکساله کمک پرستار مهارتی را در دستور کار قرار دهیم.

میرزابیگی افزود: کمک پرستاران مهارتی دارای حدود  ۳۳ شرح وظیفه هستند که این وظایف جزو مراقبت‌های اولیه برای بیماران است که در حال حاضر توسط پرستاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی نیز انجام می‌شود و با تربیت این گروه (کمک پرستاران) لزومی به انجام این وظایف توسط پرستاران آموزش دیده دانشگاهی نیست.

معاون پرستاری افزود: دوره یک ساله کمک پرستاری مهارتی، دوره جدید و کاربردی است و برای رفع نیازهای اولیه بیماران است و در کل کشور اجرا می‌شود.

میرزابیگی گفت: این کمک پرستاران مهارتی شرح وظایف اختصاصی خود را دارند به هیچ عنوان جایگزین پرستاران نیستند و بنا نیست پرستاران نیز اینگونه وظایف را انجام دهند.

ارائه خدمت ۱۴۰ هزار پرستار در بیمارستان های دولتی و غیردولتی

وی در ادامه افزود: در حال حاضر پرستاران در کل بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی حدود ۱۴۰ هزار نفر می‌باشند و حدود ۶۰ هزار نفر دانشجو نیز در ۱۸۰ دانشکده پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و آزاد در مقاطع پرستاری، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری، هوش‌بری و اتاق عمل مشغول به تحصیل می‌باشند.

معاون پرستاری در ادامه گفت: ۱۰ هزار نفر کمک پرستار مهارتی از امسال مشغول به آموزش یک ساله می شوند که تناسب ۱ به ۲۰ نفر پرستار دانشگاهی می باشند و تحت هیچ شرایطی جایگزین پرستاران نیستند درحالی که در سایر کشورها تناسب کمک پرستار به پرستار حداقل  ۴ به ۱ می باشد یعنی به ازای هر ۴ پرستار یک کمک پرستار، تحت نظر پرستاران خدمت می کنند.

وی در ادامه گفت: شرح وظایف این گروه، براساس سطح‌بندی خدمات پرستاری و مراقبت‌های سطح اول انجام می‌شود و مراقبت‌های پرستاری عمومی توسط پرستاران  دانشگاهی انجام می شود و باید مراقبت‌های سطح بالاتر و تحصصی و فوق تخصصی توسط پرستاران ارشد یا دوره دیده صورت ‌گیرد.

میرزابیگی در ادامه افزود: سرپرستاران مهمترین ناظرین بر امور پرستاران و کمک پرستاران مهارتی هستند و لازم است بر انجام وظایف این گروه‌ها با توجه به شرح وظایفشان نظارت داشته باشند.

وی درخصوص آموزش کمک پرستاران مهارتی گفت: آموزش این گروه توسط بخش غیردولتی و نهادهای عمومی صورت می‌گیرد و تفاهم نامه‌هایی نیز دراین خصوص با ۵ نهاد امضا شده است و عملا کار آموزش آنها شروع شده و از یک سال آینده این گروه در قالب کمک پرستار انجام وظیفه می‌کنند.

میرزابیگی درخصوص جذب کمک پرستاران مهارتی در بازار کار گفت: جذب گروه ۱۰ هزار نفری توسط بخش خصوصی و  از طریق خرید خدمت انجام می شود و مجوزی از طریق دولت برای استخدام گروه زیرلیسانس صادر نشده است.

افزایش تا دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری در دانشکده‌های پرستاری

میرزابیگی افزود: همزمان با تربیت ۱۰ هزار نفر کمک پرستار مهارتی در کشور، ظرفیت پذیرش پرستاران در دانشگاه‌ها نیز تا دو برابر افزایش یافته است و پذیرش در مقاطع ارشد و دکترا نیز به تناسب افزایش یافته است و نظام آموزش پرستاری به سمت بالینی در حرکت است.

مجوز استخدام ۷ هزار نفر گروه بالینی

معاون پرستاری از مجوز استخدام ۷ هزار نفر گروه بالینی دانشگاهی برای بیمارستان‌ها و بخش‌های تازه تاسیس شده خبر داد.

میرزابیگی از تشکیل موسسه‌ای در زیرمجموعه هیات امنای ارزی وزارت بهداشت به رفع کمبود نیروی پرستاری خبر داد و گفت: بعد از استخدام دولتی، بیشترین امنیت شغلی توسط این موسسه برای پرستاران فراهم می شود.

وی همچنین از تعریف سند عرضه و تقاضای نیروی پرستاری به عنوان یکی دیگر از اقدامات معاونت پرستاری ذکر کرد .

بازنگری نظام آموزش پرستاری از مهرماه به صورت پایلوت

میرزابیگی از بازنگری نظام آموزش پرستاری از مهرماه امسال به صورت پایلوت در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد.

وی در مورد نظام پرداخت به پرستاران گفت: کارانه پرستاران از میزان درآمد بیمارستان از ۲۰ درصد به ۲۷٫۵ درصد افزایش یافته است.

معاون پرستاری گفت: نظام پرداخت عملکردی در بیمارستان‌ها به صورت آزمایشی در حال انجام است و از بهمن ماه سال گذشته پرداخت عملکردی توسط وزیر بهداشت ابلاغ شده است و تا پایان خرداد ۹۴ به صورت آزمایشی انجام می‌شود.

وی هدف وزارت بهداشت از انجام این امر را رضایت بیشتر کارکنان عنوان کرد و ابراز داشت: مشکلات این طرح آزمایشی به زودی بررسی و برطرف می شود.

وی در ادامه به انتخابات نظام پرستاری در روز دوم ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این انتخابات با شور و شعف بسیار خوبی صورت گرفت.

میرزابیگی افزود: حدود ۶۰ درصد منتخبین از افراد قبلی هستند و ۴۰ درصد جوانان تازه نفس نیز در این گروه اضافه شده‌اند.

معاون پرستاری از مشارکت ۳۰ هزار نفری پرستاران در این انتخابات خبر داد و گفت: ۱۱۲۲ نفر به عنوان اعضای هیات مدیره های انتخابات و  در  ۱۱۸شهر ایران فعالیت می کنند.

منبع: وب دا

مطلب پیشنهادی

کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری (ویرایش ۱۳۹۶)

دانلود کتاب شرح وظایف جامع سطوح و رده های پرستاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس