نمونه سوالات پیام نور

بهیاران رفتند تا کمک پرستاران بیایند؟

سلامت نیوز: بعد از حذف عنوان بهیار از بیمارستان‌ها و سپردن وظایفش به دیگران، یک حلقه در زنجیر رسیدگی به بیماران بستری گم ‌شد. شاید دلیل این امر ایده‌آل‌گرایی در زمینه ارائه بهترین خدمات درمانی و سپردن آن به پرستاران بود که درنهایت محقق نشد و تمام وظایف بهیاران بر دوش همراهان بیمار افتاد. به نحوی که اگر بیماری بدون همراه به بیمارستان می‌رفت، از برخی همراهی‌هاخدمات اولیه درمانی محروم می‌شد. در چنین شرایطی توسعه فضای بیمارستانی هم مزید برعلت شد و بار کاری پرستاران را افزایش داد، وظایف آنها محدود به ارائه خدمات درمانی سطح بالاتر شد و خدمات درمانی سطح پایین‌ بدون متولی باقی ماند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، درحالی که اوایل دهه گذشته، ۴۰ هزار پرستار بیکار در کشور وجود داشت، حالا با توسعه فضای درمانی مشکل کمبود پرستار گریبان‌گیر نظام خدمات درمانی شده و درچنین شرایطی جای خالی بهیاران بیشتر احساس می‌شود. حضور دو پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی، هدفی است که وزارت بهداشت در سر می‌پروراند و شاید یکی از راهکارهای دستیابی به این هدف، تحقق طرح آموزش پرستاران مهارتی طی دوره یک ساله در موسسات مورد تأیید باشد.

در همین راستا محمد میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت از آغاز آموزش ده‌هزار پرستار مهارتی خبرداد و گفت: «دوره یک‌ساله کمک پرستار مهارتی، دوره جدید و کاربردی است و برای رفع نیازهای اولیه بیماران در کل کشور اجرا می‌شود. آموزش این گروه توسط بخش غیردولتی و نهادهای عمومی صورت می‌گیرد.»

عباس عباس‌زاده مشاور معاون پرستاری در امور سیاستگذاری‌های آموزشی نیز اظهارکرد: «تربیت بهیار یا پرستار مهارتی در کشور متوقف نشده بود، ولی متاسفانه از ساماندهی مطلوبی برخوردار نبود و در مواردی مراکزی که مجوز وزارت بهداشت نداشتند، دوره‌های آموزش بهیار برگزار می‌کردند، اما در سیاست‌های جدید وزارت بهداشت تلاش داریم، تربیت بهیار با توجه به برنامه‌های آموزشی و تعداد نیروهای موردنیاز ساماندهی شود.»

دبیر هیئت بورد پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه تربیت پرستاران مهارتی به هیچ‌وجه دانشگاهی نیست و صرفا به ارائه یک گواهینامه بهیاری ختم می شود، افزود: «معاونت آموزشی وزارت بهداشت می‌تواند وظیفه نظارت بر مراکز تربیت بهیاران را به دانشگاه‌ها واگذارکند. این دوره‌ها تنها تا زمانی ادامه خواهد داشت که نیاز بیمارستان‌ها را برطرف کند.»

نیروهای مهارتی به جای پرستار استخدام نمی‌شوند

سوالی که بعد از انتشار خبر بازگشت بهیاران به بیمارستان‌ها مطرح شد، این بود آیا احتمال دارد بهیاران به جای پرستاران استخدام شوند، که میرزابیگی با تکذیب این احتمالات، بر اینکه هیچ‌کدام از نیروهای مهارتی به‌جای پرستار استخدام نمی‌شوند، تأکید و در خصوص حدود وظایف این کمک پرستاران عنوان کرد: «شرح وظایف این گروه، براساس سطح‌بندی خدمات پرستاری و مراقبت‌های سطح اول انجام می‌شود. مراقبت‌های پرستاری توسط پرستاران انجام می‌شود و مراقبت‌های سطح بالاتر توسط پرستاران ارشد صورت می‌گیرد و این گروه در قالب کمک پرستار توسط بخش خصوصی و خرید خدمتی وارد بازار کار می‌شوند. چرا که دولت مجوزی برای استخدام گروه زیر لیسانس صادر کرده است.»

مطلب پیشنهادی

به ازای هر ۵ تخت بیمارستانی ۱ کمک پرستار باید استخدام شود که با کمبود ۲۴۰۰۰ نفر کمک پرستار نیز مواجه هستیم

عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس : ما به ازای هر تخت بیمارستانی باید ۲ و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس
قالب وردپرس